Vishay/Dale RNC60H1984BSBSL
RNC60H1984BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1984BSBSL
Brief Description
RES 1.98M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1984BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1984BSBSL
QUANTITY
RNC60H1984BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1984BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1984BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.98M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1984BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1984BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1984BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1984BSBSL
Crystal 11.0592MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560K OHM 16DIP datasheet.pdf
PLATFORM ERICSSON STYLE datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 35W TO263 DPAK datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 6A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 1/4" datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
WIRING BRIDGE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf