Vishay/Dale RNC60H19R6BRB14
RNC60H19R6BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H19R6BRB14
Brief Description
RES 19.6 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H19R6BRB14.pdf
Availability of RNC60H19R6BRB14
QUANTITY
RNC60H19R6BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H19R6BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H19R6BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H19R6BRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H19R6BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H19R6BRB14 Details Description
Related parts for RNC60H19R6BRB14
MODULE APP: SOUND RECORD STUDIO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 226 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BLZ 5.08/02/225 SN DKGN datasheet.pdf
SWIVEL BREAKAWAY 5/8" datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE PIN datasheet.pdf