Vishay/Dale RNC60H19R6BRBSL
RNC60H19R6BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H19R6BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H19R6BRBSL.pdf
Availability of RNC60H19R6BRBSL
QUANTITY
RNC60H19R6BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H19R6BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H19R6BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H19R6BRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H19R6BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H19R6BRBSL Details Description
Related parts for RNC60H19R6BRBSL
BOOT FULL TOGGLE 1/4-40 GRAY datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.055GHZ 689TBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN BRIDLE RING datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf