Vishay/Dale RNC60H19R6BRRSL
RNC60H19R6BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H19R6BRRSL
Brief Description
RES 19.6 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H19R6BRRSL.pdf
Availability of RNC60H19R6BRRSL
QUANTITY
RNC60H19R6BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H19R6BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H19R6BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H19R6BRRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H19R6BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H19R6BRRSL Details Description
Related parts for RNC60H19R6BRRSL
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
DMM CLAMP-ON TRMS 2000A datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD923 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 100W 20A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf