Vishay/Dale RNC60H2002FSR36
RNC60H2002FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2002FSR36
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2002FSR36.pdf
Availability of RNC60H2002FSR36
QUANTITY
RNC60H2002FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2002FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H2002FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2002FSR36
Related LinksRNC60H2, RNC60H2002FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2002FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H2002FSR36
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 20DIP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Receptacle 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf