Vishay/Dale RNC60H2003FRBSL
RNC60H2003FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2003FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2003FRBSL.pdf
Availability of RNC60H2003FRBSL
QUANTITY
RNC60H2003FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2003FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2003FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2003FRBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2003FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2003FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H2003FRBSL
IC FPGA 597 I/O 780FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC SLIC 1CH 40DB LGBAL 32PLCC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 39.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf