Vishay/Dale RNC60H2031DSBSL
RNC60H2031DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2031DSBSL
Brief Description
RES 2.03K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2031DSBSL.pdf
Availability of RNC60H2031DSBSL
QUANTITY
RNC60H2031DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2031DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2031DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.03k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2031DSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2031DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2031DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2031DSBSL
FAN AXIAL 119X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CABLE ASSY SC-DUP/MT-RJ 3M YEL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf