Vishay/Dale RNC60H2033DSBSL
RNC60H2033DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2033DSBSL
Brief Description
RES 203K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2033DSBSL.pdf
Availability of RNC60H2033DSBSL
QUANTITY
RNC60H2033DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2033DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2033DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)203k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2033DSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2033DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2033DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2033DSBSL
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS PIP VERT 30AU datasheet.pdf
EVAL MOD PERFORMANCE FOR CDCE913 datasheet.pdf
SNSW 5A .110 SIMRLR 79253329 datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZD15 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf