Vicor Corporation VE-25T-MW-S
VE-25T-MW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-25T-MW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W
Datasheet Download
VE-25T-MW-S.pdf
Availability of VE-25T-MW-S
QUANTITY
VE-25T-MW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25T-MW-S
Internal Part NumberEIS-VE-25T-MW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.38A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25T-MW-S
Related LinksVE-25, VE-25T-MW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25T-MW-S Details Description
Related parts for VE-25T-MW-S
IDC CABLE - CKR60G/AE60G/CKR60G datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 36MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS STRT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
END BRACKET SCREWLESS MOUNT 35MM datasheet.pdf