Vishay/Dale RNC60H2051BSRSL
RNC60H2051BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2051BSRSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2051BSRSL.pdf
Availability of RNC60H2051BSRSL
QUANTITY
RNC60H2051BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2051BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2051BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2051BSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2051BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2051BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2051BSRSL
IC REG LDO 3.3V 0.7A 8SOIC datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 45NS 68PLCC datasheet.pdf
KIT DEMO V850ES JH3E TOOLS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47KOHM GLASS AXL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 9POS datasheet.pdf
KK 156 HDR POL VERT 2CKT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 9.42KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 190 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HDM SMPO062F090O LM (CUT) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf