Vishay/Dale RNC60H2052BSBSL
RNC60H2052BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2052BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2052BSBSL.pdf
Availability of RNC60H2052BSBSL
QUANTITY
RNC60H2052BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2052BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2052BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2052BSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2052BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2052BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2052BSBSL
CAP ALUM 39000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 51A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TO MATSUSHITA FP SERIES datasheet.pdf
CABLE 16AWG RED 500' datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf