Vishay/Dale RNC60H2054FMBSL
RNC60H2054FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2054FMBSL
Brief Description
RES 2.05M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2054FMBSL.pdf
Availability of RNC60H2054FMBSL
QUANTITY
RNC60H2054FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2054FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2054FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2054FMBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2054FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2054FMBSL Details Description
Related parts for RNC60H2054FMBSL
FIXED IND 5NH 3A SMD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT DUAL 80MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf