Vishay/Dale RNC60H2102BSBSL
RNC60H2102BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2102BSBSL
Brief Description
RES 21K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2102BSBSL.pdf
Availability of RNC60H2102BSBSL
QUANTITY
RNC60H2102BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2102BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2102BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2102BSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2102BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2102BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2102BSBSL
IC XDCP 32-TAP 10KOHM SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX W/SKT datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 223POS GOLD datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 4 INCH datasheet.pdf
DIP CABLE 18POS datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
EJECTOR PCB 1.1" NYL 0.062" ORN datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf