Vishay/Dale RNC60H2103FSBSL
RNC60H2103FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2103FSBSL
Brief Description
RES 210K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2103FSBSL.pdf
Availability of RNC60H2103FSBSL
QUANTITY
RNC60H2103FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2103FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2103FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2103FSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2103FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2103FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2103FSBSL
IC MCU ARM7 ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 5.3V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
IC CLOCK MULTIPLIER LVDS 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 7.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 202MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf