Vishay/Dale RNC60H2151FRB14
RNC60H2151FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2151FRB14
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2151FRB14.pdf
Availability of RNC60H2151FRB14
QUANTITY
RNC60H2151FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2151FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2151FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2151FRB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2151FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2151FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H2151FRB14
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2750VA CHAS MNT datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 110K OHM 0606 datasheet.pdf