Vishay/Dale RWR78S3R65FRB12
RWR78S3R65FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3R65FRB12
Brief Description
RES 3.65 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3R65FRB12.pdf
Availability of RWR78S3R65FRB12
QUANTITY
RWR78S3R65FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3R65FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S3R65FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3R65FRB12
Related LinksRWR78S3, RWR78S3R65FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3R65FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S3R65FRB12
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR 5V RS232 DUAL18SOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
IC MPU I.MX25 400MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DR/PEGS GLOW WIRE datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 110A MTK datasheet.pdf