AVX Corporation AR211C102K4R
AR211C102K4R picture photo
Mfg. Part Number
AR211C102K4R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
AR211C102K4R.pdf
Availability of AR211C102K4R
QUANTITY
AR211C102K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of AR211C102K4R
Internal Part NumberEIS-AR211C102K4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® AR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.231" (5.86mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR211C102K4R
Related LinksAR211C, AR211C102K4R Datasheet, AVX Corporation Distributor
AR211C102K4R Details Description
Related parts for AR211C102K4R
CONN RING TERM 3/8" 4/0 AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf