Vishay/Dale RLR32C1502GMRE6
RLR32C1502GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1502GMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1502GMRE6.pdf
Availability of RLR32C1502GMRE6
QUANTITY
RLR32C1502GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1502GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C1502GMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1502GMRE6
Related LinksRLR32C1, RLR32C1502GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1502GMRE6 Details Description
Related parts for RLR32C1502GMRE6
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT EASY XC164CM datasheet.pdf
IC MICROMANAGER 5% 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.42A 128 MOHM datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 OLIVE datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf