Vishay/Dale RNC60H2211BSBSL
RNC60H2211BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2211BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2211BSBSL.pdf
Availability of RNC60H2211BSBSL
QUANTITY
RNC60H2211BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2211BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2211BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2211BSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2211BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2211BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2211BSBSL
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.033UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf