Vishay/Dale RNC60H2211BSRE6
RNC60H2211BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2211BSRE6
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2211BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2211BSRE6
QUANTITY
RNC60H2211BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2211BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2211BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2211BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2211BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2211BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2211BSRE6
RELAY SSR 120VAC 1.5A ZC 16-DIP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 2.5K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC DEMODULATOR SGL 64-HVQFN datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf