Vishay/Dale RNC60H2211DSB14
RNC60H2211DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2211DSB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2211DSB14.pdf
Availability of RNC60H2211DSB14
QUANTITY
RNC60H2211DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2211DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2211DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2211DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2211DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2211DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2211DSB14
TCO 250VAC 2A 86C(187F) AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A TO263-5 datasheet.pdf
IC COMP SINGLE LP 4-UCSP datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 3+GND datasheet.pdf
TERM BLOCK SUPPORT BLUE datasheet.pdf
CORD 300V 18AWG 2ELEM BLACK datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN DIP IDC 18POS TIN GRAY datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.6V 0.5A SYNC 6UDFN datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf