Vishay/Dale RNC60H2212BSRE6
RNC60H2212BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2212BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2212BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2212BSRE6
QUANTITY
RNC60H2212BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2212BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2212BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2212BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2212BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2212BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2212BSRE6
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 15POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
18CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 5POS TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf