Vishay/Dale RNC60H2212FSR36
RNC60H2212FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2212FSR36
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2212FSR36.pdf
Availability of RNC60H2212FSR36
QUANTITY
RNC60H2212FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2212FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H2212FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2212FSR36
Related LinksRNC60H2, RNC60H2212FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2212FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H2212FSR36
DSUB CABL-AMU25K/ AE25G / X datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 200V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 100K OHM TO236-3 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND TWIST-PAIR 200' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf