Vishay/Dale RNC60H2214FMBSL
RNC60H2214FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2214FMBSL
Brief Description
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2214FMBSL.pdf
Availability of RNC60H2214FMBSL
QUANTITY
RNC60H2214FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2214FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2214FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2214FMBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2214FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2214FMBSL Details Description
Related parts for RNC60H2214FMBSL
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 34POS datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1.25MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.233V 0.6A 6UMLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 7COND BLACK 5' datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMCJ datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 8TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0043UF RADIAL datasheet.pdf