Vishay/Dale RNC60H2214FMRSL
RNC60H2214FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2214FMRSL
Brief Description
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2214FMRSL.pdf
Availability of RNC60H2214FMRSL
QUANTITY
RNC60H2214FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2214FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2214FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2214FMRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2214FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2214FMRSL Details Description
Related parts for RNC60H2214FMRSL
LED GREEN CLEAR SOT23-3 SMD datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 18COND 16AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL NK datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 6PVH 8COL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 58POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf