Vishay/Dale RNC60H2260BSB14
RNC60H2260BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2260BSB14
Brief Description
RES 226 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2260BSB14.pdf
Availability of RNC60H2260BSB14
QUANTITY
RNC60H2260BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2260BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2260BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2260BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2260BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2260BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2260BSB14
CONVERTER DC-DC 20W 48V TRIPLE datasheet.pdf
SURGE SUPP 66V BIDIR 3-SL datasheet.pdf
CARD DAUGHTER 16BIT W/AT91R40008 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 200V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.3 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
A5N NETWORK DRIVE SINGLE OR 3 datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT datasheet.pdf
CAP FILM 820 NF 10% 250VDC datasheet.pdf