Vishay/Dale RNC60H2263FRB14
RNC60H2263FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2263FRB14
Brief Description
RES 226K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2263FRB14.pdf
Availability of RNC60H2263FRB14
QUANTITY
RNC60H2263FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2263FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2263FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2263FRB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2263FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2263FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H2263FRB14
OPTICAL 12 PO W/CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 25A 125V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM T/H datasheet.pdf
T8351A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SNSW 4A 3-16 LOFRC datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf