Vishay/Dale RNC60H2291BSRE6
RNC60H2291BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2291BSRE6
Brief Description
RES 2.29K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2291BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2291BSRE6
QUANTITY
RNC60H2291BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2291BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2291BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2291BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2291BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2291BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2291BSRE6
CONN RCPT 14POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SHORT PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.47K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT /PG/STDF datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
ASSY SQ 21.6MM 13.9MM HT SS WHT datasheet.pdf