Vishay/Dale RNC60H2292BSB14
RNC60H2292BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2292BSB14
Brief Description
RES 22.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2292BSB14.pdf
Availability of RNC60H2292BSB14
QUANTITY
RNC60H2292BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2292BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2292BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2292BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2292BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2292BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2292BSB14
IC OPAMP GP 4MHZ 14DIP datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.76"L X 4.76"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 3.9A 45 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE PIN datasheet.pdf