Vishay/Dale RNC60H2321DSB14
RNC60H2321DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2321DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.32K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2321DSB14.pdf
Availability of RNC60H2321DSB14
QUANTITY
RNC60H2321DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2321DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2321DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2321DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2321DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2321DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2321DSB14
CONN HEADER 18POS .100" STR 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 200UH SMD datasheet.pdf
BCZ 3.81/05/90 SN BK BX datasheet.pdf
NETWORK CABLE 8POS M12-M12 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf