Vishay/Dale RNC60H2323FSB14
RNC60H2323FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2323FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2323FSB14.pdf
Availability of RNC60H2323FSB14
QUANTITY
RNC60H2323FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2323FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2323FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2323FSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2323FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2323FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2323FSB14
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.84K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf