Vishay/Dale RNC60H2340DSB14
RNC60H2340DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2340DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 234 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2340DSB14.pdf
Availability of RNC60H2340DSB14
QUANTITY
RNC60H2340DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2340DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2340DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)234
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2340DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2340DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2340DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2340DSB14
RES SMD 0.04 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC UP-PROG CLK MULTIPLR 100TQFP datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 3/16" 4.45" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
2.0 WTB PLG HSG ASSY STR datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1-1/2" 4S FIN datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50OHM CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf