Vishay/Dale RNC60H2373DSB14
RNC60H2373DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2373DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2373DSB14.pdf
Availability of RNC60H2373DSB14
QUANTITY
RNC60H2373DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2373DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2373DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2373DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2373DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2373DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2373DSB14
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
PHOTODARLINGTON NPN CLR 1210 SMD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 DUAL 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK 22POS 35DEG ENT 5MM datasheet.pdf
09 MODI CRMP S-I HSG SR .156CL datasheet.pdf
FMAC OUTPUT FILTER 3-PH 550V 8A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf