Vishay/Dale RNC60H2374DMBSL
RNC60H2374DMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2374DMBSL
Brief Description
RES 2.37M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2374DMBSL.pdf
Availability of RNC60H2374DMBSL
QUANTITY
RNC60H2374DMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2374DMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2374DMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2374DMBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2374DMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2374DMBSL Details Description
Related parts for RNC60H2374DMBSL
AC/DC CONVERTER 24V 20W datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL SIDE 38KHZ datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 2.6A SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC VOLT REG MULTIPHASE 40TQFN datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf