Vishay/Dale RNC60H2403DSB14
RNC60H2403DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2403DSB14
Brief Description
RES 240K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2403DSB14.pdf
Availability of RNC60H2403DSB14
QUANTITY
RNC60H2403DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2403DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2403DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2403DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2403DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2403DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2403DSB14
CONN SOCKET 13.5-15.5AWG TIN datasheet.pdf
CONN MALE/FEMALE 7POS, 3M CABLE datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 3A 230V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 42.5MA 26.5 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
BRUSH MOTOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.18 UF 5% 400 VDC RADI datasheet.pdf