Vishay/Dale RNC60J9310BSB14
RNC60J9310BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J9310BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J9310BSB14.pdf
Availability of RNC60J9310BSB14
QUANTITY
RNC60J9310BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J9310BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J9310BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)931
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J9310BSB14
Related LinksRNC60J9, RNC60J9310BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J9310BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J9310BSB14
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 5-BIT 2:1 28-PLCC datasheet.pdf
IC REG SGL LNB CONTROL 32-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W SNGL 12V OUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 3000W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf