Vishay/Dale RNC60H2430BSR36
RNC60H2430BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2430BSR36
Brief Description
RES 243 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2430BSR36.pdf
Availability of RNC60H2430BSR36
QUANTITY
RNC60H2430BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2430BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H2430BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)