Vishay/Dale RNC60H2430BSRE6
RNC60H2430BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2430BSRE6
Brief Description
RES 243 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2430BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2430BSRE6
QUANTITY
RNC60H2430BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2430BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2430BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2430BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2430BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2430BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2430BSRE6
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 665 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.05A 280 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 400MA 560 MOHM datasheet.pdf
SCT3250 13.28" 8" FFC W datasheet.pdf
TPCM AL52 2 05 A0 12" X 18" datasheet.pdf