Vishay/Dale RNC60H2431BSB14
RNC60H2431BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2431BSB14
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2431BSB14.pdf
Availability of RNC60H2431BSB14
QUANTITY
RNC60H2431BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2431BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2431BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2431BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2431BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2431BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2431BSB14
RES SMD 25.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 388BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf