Vishay/Dale RNC60H2431FRRE6
RNC60H2431FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2431FRRE6
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2431FRRE6.pdf
Availability of RNC60H2431FRRE6
QUANTITY
RNC60H2431FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2431FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2431FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2431FRRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2431FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2431FRRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2431FRRE6
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS VERT 5MM datasheet.pdf
FB-5R,ASY,010,PWR,HER,EN,SEQ datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 150MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
SAFETY MAT 500X500MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 100POS datasheet.pdf