Vishay/Dale RNC60H2462DSRE6
RNC60H2462DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2462DSRE6
Brief Description
RES 24.6K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2462DSRE6.pdf
Availability of RNC60H2462DSRE6
QUANTITY
RNC60H2462DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2462DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2462DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2462DSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2462DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2462DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2462DSRE6
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 31.6 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf