Vishay/Dale RNC60H2501BSB14
RNC60H2501BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2501BSB14
Brief Description
RES 2.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2501BSB14.pdf
Availability of RNC60H2501BSB14
QUANTITY
RNC60H2501BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2501BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2501BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2501BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2501BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2501BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2501BSB14
ROUND SPACER 0.047" NYLON 5/16" datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 9.1K OHM 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IC ENERGY METERING datasheet.pdf
RES 1.51K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 6.8 UF 10% 305 VAC 5 RA datasheet.pdf