Vishay/Dale RNC60H2503BRRE6
RNC60H2503BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2503BRRE6
Brief Description
RES 250K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2503BRRE6.pdf
Availability of RNC60H2503BRRE6
QUANTITY
RNC60H2503BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2503BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2503BRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2503BRRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2503BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2503BRRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2503BRRE6
CAP FILM 1UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR19L202 40QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 379 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf