Vishay/Dale RNC60H2521BSRSL
RNC60H2521BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2521BSRSL
Brief Description
RES 2.52K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2521BSRSL.pdf
Availability of RNC60H2521BSRSL
QUANTITY
RNC60H2521BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2521BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2521BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2521BSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2521BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2521BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2521BSRSL
IC REG LDO 4.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
VARISTOR 610V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RV-100 3X8 LOWER COVER datasheet.pdf
TARGET HEAD ADAPTOR JL32 datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 1.5W datasheet.pdf
Connector Header 33 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf