Vishay/Dale RNC60H2551BSRSL
RNC60H2551BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2551BSRSL
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2551BSRSL.pdf
Availability of RNC60H2551BSRSL
QUANTITY
RNC60H2551BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2551BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2551BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2551BSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2551BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2551BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2551BSRSL
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 1A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE D 37POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf