Vishay/Dale RNC60H2552BSB14
RNC60H2552BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2552BSB14
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2552BSB14.pdf
Availability of RNC60H2552BSB14
QUANTITY
RNC60H2552BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2552BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2552BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2552BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2552BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2552BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2552BSB14
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR VI BRICK IBC datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT PUSH MOUNT WING datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRGHT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A MPG06 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf