Vishay/Dale RNC60H2554FMBSL
RNC60H2554FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2554FMBSL
Brief Description
RES 2.55M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2554FMBSL.pdf
Availability of RNC60H2554FMBSL
QUANTITY
RNC60H2554FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2554FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2554FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2554FMBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2554FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2554FMBSL Details Description
Related parts for RNC60H2554FMBSL
CONN PLUG 14POS W/SOCKETS datasheet.pdf
IC MCU HI SPEED 25MHZ 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf