Vishay/Dale RNC60H2611FSBSL
RNC60H2611FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2611FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2611FSBSL.pdf
Availability of RNC60H2611FSBSL
QUANTITY
RNC60H2611FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2611FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2611FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2611FSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2611FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2611FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2611FSBSL
IC BUFFER DUAL NON-INV SC706 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 95.384K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf