American Technical Ceramics 600L9R1BT200T
600L9R1BT200T picture photo
Mfg. Part Number
600L9R1BT200T
Brief Description
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
600L9R1BT200T.pdf
Availability of 600L9R1BT200T
QUANTITY
600L9R1BT200T Order Process
Ship out your order
Specifications of 600L9R1BT200T
Internal Part NumberEIS-600L9R1BT200T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600L Ultra-Low ESR Capacitor
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600L9R1BT200T
Related Links600L9R, 600L9R1BT200T Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600L9R1BT200T Details Description
Related parts for 600L9R1BT200T
POT 250K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 3V SER 16-QSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES SMD 20.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3 OHM 0404 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 151MA 1W datasheet.pdf
CABLE 22POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO214AC datasheet.pdf