Vishay/Dale RNC60H2612FRB14
RNC60H2612FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2612FRB14
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2612FRB14.pdf
Availability of RNC60H2612FRB14
QUANTITY
RNC60H2612FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2612FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2612FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2612FRB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2612FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2612FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H2612FRB14
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-TX datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
VARISTOR 162V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2MM CABLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 630V AXIAL datasheet.pdf